Vecka 21, Kristi Himmelsfärdsdag 25 maj 2006


Bunkervänner!
Inte precis det bästa flygvädret, med tanke på dagen. Regnet vräker ner mellan skurarna. Men som tur är finns det inomhusjobb idag. Nya numret av FORT & BUNKER kom från tryckeriet igår och just klistras det etiketter och bladas i för fulla muggar. Ett extra "laddat" nummer, med en specialbilaga kring Stockholms försvar.

Boken MILITÄR UTFLYKT! har ju också varit månadsbok hos SMB (Svenskt Militärhistoriskt bibliotek) och tydligen gått ganska bra. Jag märker det på alla mail och telefonsamtal som kommer in om fel och konstigheter. En del har lite bråttom och har inte kollat boken ordentligt, andra har helt rätt i sina anmärkningar.
Alla fel och rättelser förs in på vår hemsida, under fliken MILITÄR UTFLYKT!, där finner du rättelser och tillägg. En de av er har saknat platser, ställningar eller annat. Tyvärr kan ju inte allt komma med i en bok av detta slag. Någonstans måste ett urval göras. Det gäller t ex luftvärnsställningarna i Stockholm. Det urval som finns i boken får representera denna typ av anläggning. Givetvis finns det fler, och din favoritställning saknas kanske, men som sagt allt får inte plats

 
Annars är det skrivarbetet som dominerar dagarna. Just nu har jag dessutom börjat fylla på hemsidan med lite ytterligare spännande läsning, nämligen våra berganläggningar. Under de närmaste dagarna kommer sidorna att finnas tillgängliga, tills dess får du nöja dig ingångstexten och den allmänna öppningssidan.
Snart stundar också också sommarens bunkervandringar hos Beredskapsmuseet. Vi har ju fått ett tillskott på fler spännande bunkrar som skall besökas. Håll ett öga på Beredskapsmuseets hemsida för aktuell information.

Nej, nu väntar tidningar, kuvert, klister och postbehållare. Allt skall ju vara klart tills imorgon bitt!

Nu önskar jag en fortsatt god vecka och vi läses snart igen

Leif H 
info@bunker.nu

PS Nya numret av FORT & BUNKER går till post i morgon. Du bör ha numret i din brevlåda på måndag eller tisdag. Om du betalt abonnemangsavgiften, eller abonnerar löpande!
Glöm inte skicka in dina upptäckter till FORT & BUNKER!