Vecka 17, 2004

God eftermiddag bunkervänner,

Solen skiner mellan de mörka molnen på himlen, men det har trots allt varit en härlig vecka, med det första riktiga regnet känns det som. Gräsmattan har också vaknat till, regnet väckte upp den ordentligt. Annars har veckan mest handlat om bunkrar och värn i Helsingborgsområdet. Här gör nu försvaret och fortverket en storsatsning och försöker avveckla ett helt område på en gång. Visserligen uppdelat i ett antal entreprenader men ändå inom en mycket kort tidsrymd. Fortverket räknar med att börja arbetet efter semestrarna och planerar att arbetet skall vara klar i april 2005.

I Helsingborg har en arbetsgrupp tittat på de värn som finns på kommunens mark. Det rör sig om 124 värn. Men observera detta är de värn som ligger på kommunen/stadens mark och inte tidigare har åtgärdats. Lägger vi till redan överlåtna och övriga markägare i området gäller det alltså ca 280 värn och skyddsrum, lite beroende var man drar gränserna mellan områdena.

Av de 124 värn som omfattas av stadens förslag, föreslåss 14 till rasering, 107 plomberas och 3 bevaras öppna. Av dessa tre är två sk stadsvärn, dvs värn som inte har speciellt mycket med den ursprungliga linjen att göra. Remisstiden går ut den 1 maj och jag kan lugnt säga att min uppfattning om åtgärder skiljer sig avsevärt från den som Helsingborg kommit fram till. Jag uppmanar F&B,s läsare och besökare på vår hemsida att hålla ögon öppna, det kommer säkert att skrivas en i tidningarna om detta.

Men positivt i avvecklingstiderna är dock projektet med värnen vid Baskemölla och Smygehuk. Låt oss hoppas detta projekt kan bli till en förebild för övriga delar av landet när det gäller bevarandet av mindre befästningar från andra världskrigets dagar.

Bunkerhälsningar från

Redaktören